Przejdź do treści

Jak wyczyścić zegarek - porady

Zegarki to urządzenia, które dostępne są w coraz bardziej zaawansowanych technologicznie modelach. Niestety, kwestia brudzenia się nadal pozostaje dosyć dużym problemem, którego rozwiązanie nie jest łatwe. To użytkownikowi pozostawiony zostaje problem pielęgnacji zegarka. Podpowiadamy, w jaki sposób wyczyścić zegarek tak, by służył nam przez długie lata.

Dlaczego warto czyścić zegarek i jak często należy to robić?

Zegarki to najczęściej przedmioty, co do których chcielibyśmy, aby były z nami jak najdłużej. Niezbędna do tego jest prawidłowa pielęgnacja i odpowiednie czyszczenie czasomierza. Mało osób zdaje sobie sprawę, z tego, że do poprawnego funkcjonowania zegarka potrzebne jest jego pozostawanie w ciągłym ruchu. Jednak często noszony, ulega stopniowym zabrudzeniom. Zegarek powinno się czyścić przede wszystkim regularnie. Nie oznacza to oczywiście konieczności rozkręcania całego mechanizmu co tydzień. Ważne jednak, aby przynajmniej raz na pół roku dokładnie zadbać o swój czasomierz.

Jak czyścić złote i srebrne zegarki?

Zegarki, które nie są wodoszczelne, mogą być traktowane jedynie wilgotną ściereczką. W przypadku materiałów szlachetnych, takich jak srebro, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ pod wpływem niektórych detergentów może dojść do pojawienia się przebarwień. Zbierającą się na warstwie srebra patynę można usunąć za pomocą specjalnych domowych tricków. Najlepszym rozwiązaniem jest pocieranie koperty miękką bawełnianą szmatką z pastą do zębów. Pamiętajmy jednak, aby nie używać do tego pasty wybielającej, ani takiej z dużą zawartością sody, ponieważ zamiast wyczyścić srebro, możemy je w ten sposób zniszczyć. Jeżeli obawiamy się zniszczenia srebrnego zegarka w wyniku czyszczenia, najlepiej zdecydować się na specjalistyczny wpływ.

A jak czyścić złote czasomierze? Czyszczenie bransolety takiego zegarka również nie powinno być wykonywane za pomocą detergentów, ponieważ mogą one doprowadzić do zmatowania złota. W przypadku zegarków z tego materiału polecane jest czyszczenie ich płynem do mycia naczyń. Samą kopertę zegarka należy na jakiś czas zamoczyć w roztworze przygotowanym z tego płynu i wody. Jeżeli posiadamy zegarek, który nie jest wodoodporny lub po prostu boimy się tej metody, możemy zastosować lekko zwilżony wacik z odrobiną proszku do prania. W ten sposób wystarczy przetrzeć delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsca. W przypadku złotych zegarków największą rolę odgrywa delikatność. Zbyt mocne pocieranie może uszkodzić materiał. 

Jak skutecznie wyczyścić pasek od zegarka?

Wiele osób zastanawia się jak wyczyścić pasek od zegarka. W tym wypadku wszystko zależy od tego, z jakiego materiału został on wykonany. Najbardziej klasyczne i formalne paski skórzane są także naturalne i bardzo delikatne, dlatego nie powinny być poddawane działaniu wody. Jak więc dbać o skórzany pasek zegarka? Przede wszystkim nie należy narażać go na kontakt z wilgocią. Gromadząca się w porach skóry woda, może bowiem doprowadzić do popękania paska. Warto zdecydować się więc na specjalne preparaty. Dobrze sprawdzą się na przykład środki do czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej, nie mogą one jednak być zbyt mocne.  Paski wykonane z innych materiałów – silikonu lub syntetycznej gumy, możemy w prosty sposób myć pod wodą. Jeżeli jednak pasek jest kolorowy, warto uważać na mocne detergenty, które mogą przyczyniać się do odbarwienia.  

Czyszczenie zegarka - o czym nie możemy zapominać? 

Przy czyszczeniu zegarka warto także pamiętać o szkiełkach. To, w jaki sposób o nie dbać zależne jest od materiału. Szkiełko mineralne może być polerowane wyłącznie maszynowo, ponieważ są one zbyt twarde, by robić to ręcznie. Szkła hesalitowe należy czyścić papierem ściernym po uprzednim zamoczeniu materiału. Największe wyzwanie stanowi szkiełko szafirowe. Wyposażone w niego zegarki, dostępne na stronie sklepu, są produktami z najwyższej półki. Tego rodzaju szkła nie zaleca się czyścić w warunkach domowych. Jest to zadanie dla profesjonalisty, dlatego warto w razie potrzeby zgłosić się z nim do zegarmistrza, ponieważ działanie na własną rękę może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego.